Zásady kŕmenia a vyživy
Zásady kŕmenia a výživy:
-
kŕmte králiky pravidelne, vždy v rovnaký čas, 2 až 3-krát denne, mláďatá 3 až 5 -krát denne
-
aby bol králik zdravý, musíte venovať pozornosť pestrosti jedálnička a vyhýbať sa jednostrannosti v kŕmení
-
pravidelne meňte vodu v napájačke (raz denne), teplota vody by nemala klesnúť pod 8 stupňov
-
pamätajte, že nedostatok vody je pre králika horší než hlad, lebo sťažuje trávenie
-
nepodávajte znehodnotené krmivá (plesnivé, nahnité, zmrznuté...), vyvolávajú poruchy trávenia
Zloženie potravy:
Seno by mal mať králik k dispozícii 24 hodín denne. Je to základná zložka králičej potravy. Seno musí byť kvalitné; neplesnivé, nezatuchnuté, neprašné. Najlepšie je vyrobiť si vlastné seno alebo kupovať seno od chovateľa či pestovateľa. V obchodoch často predávajú nekvalitné seno, ale ak už musíte kupovať v obchode, tak si všímajte dátum výroby a vyberte si čo najčerstvejšie. Jadrové krmivá môžete kupovať už hotové alebo si sami zostaviť zmes, ktorá by mala obsahovať najviac ovsa (je vhodný na udržanie štíhlej línie a peknej srsti), ďalej jačmeň, pšenicu, kukuricu, hrach, slnečnicu (slnečnicu podávajte hlavne v období pĺznutia - obsahuje veľa tukov potrebných pre peknú zdravú srsť)... Denná dávka jadrového krmiva je 2 - 3 pol. lyžice. Veľké dávky jadrového krmiva spôsobujú tučnotu zvieratka. Zelené krmivá (rôzne buriny, trávy) S podávaním zeleného krmiva začínajte na jar a to len po malých dávkach, aby ste predišli tráviacim problémom pri zmene krmiva zo suchého na zelené. Nedávajte králikom zelené krmivo z miest so zvýšeným počtom áut, psov, chemicky ošetrených, zaparené krmivá. Najvhodnejšie zelené krmivá sú: púpavové listy, žihľava, pýr poľný, pýr plazivý, praslička, skorocel, myší chvostík, lopúch, mlieč, slez, truskavec. Zelenina a ovocie Vhodné: mrkva aj s vňaťou, kaleráb aj s vňaťou, jablko, kŕmna repa, topinambura, cvikla, zemiaky - nenaklíčené, paprika, uhorka, listy z karfiolu, melón, jahody, hruška (ale pozor - nafukuje), občas aj tropické ovocie (banán, ananás, papaya, pomaranč) Nezrelé plody sú pre králiky jedovaté! Ostatné krmivá Vetvičky na ohrýzanie (aj s listami) Suché pečivo Mlieko Čaj Požieranie vlastného trusu (koprofágia) Králik vylučuje hlavne v noci mäkký trus, ktorý je mäkší a svetlejší ako normálny trus, obsahuje 3 - 4-krát viac vitamínu B a životne dôležité baktérie, ktoré mu pomáhajú pri trávení potravy. Jeho požieraním si tiež reguluje obsah síry vo svalstve, v mozgu, pečeni a krvi. Králik si týmto trusom naplní obsah žalúdka asi do jednej tretiny. Koprofágia prebieha v noci a pri jej zastavení nastávajú ochorenia. Seno
Jedovaté zelené krmivá: rastliny z kyslých a zamokrených lúk, horčeky, mrlíky, bažanky, iskerníky, záružlie, hlaváčiky, peniažtek roľný, blen čierny, ľuľkovec čierny a zlomocný, praslička močiarna, halucha vodná, chren dedinský, čemerica čierna, androméda sivolistá a iné.
Nevhodné: kučeravý kel, biela a červená kapusta, čerešne, slivky a ostatné kôstkové ovocie, karfiol (obsahuje látku, ktorá rozkladá králikom krv)
Vhodné: z ovocných stromov, breza, dub
Nevhodné: chemicky postrekované vetvičky, tis, borievka, tuja, pre gravidné samice vŕba, jaseň a osika
Môžete podávať aj suché pečivo, ale nesmie byť plesnivé ani korenené. Suché pečivo sa berie ako jadrové krmivo, takže pri jeho podávaní zmenšite dávku jadrového krmiva.
Na kŕmenie je najvhodnejšie kravské a kozie mlieko. Podáva sa hlavne dojčiacim samiciam. Pri jeho podávaní dodržujte hygienické zásady, dávajte ho do napájačky radšej menej, aby sa neskazilo.
Králikovi môžete raz za mesiac dať namiesto vody čaj. Ten je vraj účinný proti baktériám a proti nepríjemnému zápachu moču. Najvhodnejší je asi bylinkový alebo čierny.